Školski rudnik na Avali

Većina nas ne zna kako je raditi po mnogima najteži posao na svetu, ali nekoliko sati u rudniku može stvoriti sasvim drugačiju sliku o tome. Za rudnik na Avali mnogi nisu ni čuli a postoji već dve hiljade godina. Za njega su zaduženi studenti Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu. ...

 

Planina, tamni tunel i poruka "Srećno" – dobro došli u rudnik Crveni breg u podnožju Avale. 

Ovde su se nekada iskopavali olovo, cink i srebro. Rude još uvek ima, ali bi eksploatacija bila veoma skupa. Zato je više od pola veka, tačnije od kada je zatvoren 1953. godine, u rukama Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu. Od tada služi studentima za praksu, ali za nas koji smo prvi put u rudniku deluje jednako opasno kao i pravi.

U rudnik bez bezbednosnih rekvizita nije moguće ući. Ipak u njemu se studenti rudarstva prvi put susreću sa svojom profesijom.

Studenti ovde vežbaju miniranje. Nažalost to nismo uspeli da zabeležimo kamerom, ali nas je kroz sve mračne tajne jame uputio miner Dragoljub Bogunović, koji 22 godine radi u ovom rudniku.

Donji horizonti rudnika su potopljeni od kada je rudnik zatvoren jer pumpe više ne rade, a ta voda izlazi napolje potočićem. Jedan deo ovog horizonta probili su i sami studenti pre 30-ak godina, a prvi tragovi iskopina datiraju još iz vremena Rimljana.

Zbog svoje bogate istorije, u septembru ove godine je pored samog rudnika otvoren skromni rudarsko- geološki muzej.

"Ovo su sve eksponati koji su nekada bili korišćeni u rudniku, elementarni rudarski alati koji se koriste u eksploataciji mineralnih sirovina", objašnjava Nebojša Vidanović, upravnik rudnika Crveni Breg.

Studenti i čuvari ovog rudnika planiraju da muzej vremenom osavremene i da i on postane turistička atrakcija zajedno sa obilaskom rudnika. Zapravo, to je ideja kako bi se rudnik popularisao, s obzirom na to da jedino još Nemci imaju luksuz da se pohvale školskim rudnikom.

 

  

Izvor: rtv.rs